EFG Educa si jakožto vzdělávací organizace klade za cíl poskytnout žákům a studentům ucelený pohled na potenciál třídění odpadních surovin včetně kuchyňských zbytků z domácností, škol a restaurací. Ty je možné namísto skládkování ekologicky zpracovat a využít jako obnovitelný zdroj energie. Pro školy, školní stravovací zařízení i dětské tábory po celé republice tak organizace pořádá již více než dva roky interaktivní environmentální výuku, prostřednictvím které ukazuje, jak správným nakládáním s odpady aktivně předcházet znečišťování životního prostředí a proč podporovat využívání obnovitelných zdrojů. Svůj program začátkem tohoto roku navíc rozšířila o environmentální semináře pro střední školy
Vzdělávání má klíčovou roli pro ochranu přírody a přijímání zodpovědnosti vůči naší planetě. I proto v letošním roce
vzdělávací program EFG Educa probíhá v ještě větším rozsahu. Kromě seminářů pro základní školy, školní stravovací
zařízení i dětské tábory nabízí nově také environmentální výuku pro střední školy a gymnázia. Nový koncept organizace představila počátkem roku středoškolským pedagogům na největším veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus v Praze.
„Víme, že pro přiblížení problémů životního prostředí jsou důležité reálné příklady. Naše semináře pro střední školy jsou proto vždy vedeny lektorem a odborníkem z praxe energetického provozu založeného na obnovitelných zdrojích. Studenti tak získávají možnost seznámit se s tím, kolik energie se v odpadu skrývá a jak se dá efektivně využít,“ vysvětluje ředitel EFG Educa Tomáš Opat.
Program dvouhodinového interaktivního semináře je lektory EFG Educa zpravidla sestaven tak, aby studenty informoval o současné legislativě, produkci a problematice odpadového hospodářství i o vlivu přibývajícího množství odpadu na životní prostředí. Důležitou součástí programu je také společná debata lektora, odborníka z praxe a studentů o důležitosti recyklace a využití odpadních surovin v moderní energetice.
Řídíme se naším sloganem „Aby odpad neměl dopad“
Jedním z nejvážnějších globálních environmentálních problémů je přitom hromadění odpadu na skládkách. Mezi
země s nejvíce skládkovaným odpadem v Evropě se navíc dlouhodobě řadí právě Česká republika. Na skládkách zde
končí téměř polovina komunálního odpadu (45 %) bez jakéhokoli dalšího využití.
Počet skládek by nicméně mohl klesat tříděním biologicky rozložitelného odpadu, který běžně tvoří až třetinu obsahu tzv. černých popelnic. Zbytky z kuchyní v domácnostech, školách nebo restauracích je totiž možné namísto skládkování využívat jako obnovitelný zdroj energie a zpracovávat je na zelenou elektřinu, teplo a plyn (biometan). Využít energetický potenciál biologicky rozložitelného odpadu a ekologicky jej recyklovat je ovšem možné jedině po jeho vytřídění.
„Správné nakládání s odpady vnímáme jako nezbytné nejen doma či ve školách, ale také v gastroprovozech, jako jsou například školní jídelny. Hlavním cílem našich seminářů pro žáky a studenty je zamezit plýtvání jídlem a naučit instituce, které navštěvujeme, správnému přístupu při jeho třídění,“ doplňuje Tomáš Opat. Organizace EFG Educa, kterou již přes dva roky vede, přitom v rámci svého programu navštívila již několik regionů České republiky, včetně Prahy.
Předávání vědomostí aktivně a zábavně
Tým EFG Educa pořádá environmentální program pro stupně vzdělávání od základní po střední školy a náplň seminářů je vždy specicky upravena pro daný věk žáků a studentů. Témata jsou přitom předávána formou kreativních a interaktivních aktivit s důrazem na otevřenou diskusi. Vzdělávacím programem zároveň provázejí takzvaní EKOhrdinové, kteří ukazují žákům cestu k lepší budoucnosti a zajišťují zábavnou formu výuky, která má motivovat posluchače k vlastním krokům vedoucím ke zlepšení kvality jejich bezprostředního životního prostředí.
„Pořádání přednášek na téma odpad z potravin ve školní jídelně vnímáme jako velmi potřebné pro žáky již od nižšího školního věku. Byli jsme proto rádi za seminář od EFG Educa, který byl precizně připraven. Žáci v pracovních sešitech plnili úkoly, které jim ukázaly potravinový odpad z nové perspektivy. Závěrečná hra pak uzavřela téměř dvouhodinovou přednášku, ze které všichni odcházeli s myšlenkou, že s potravinovým odpadem lze zacházet i tak, aby byl dále užitečný,“ říká k semináři Petra Majerová, ředitelka 11. školní jídelny Plzeň.
Součástí programu EFG Educa, který odstartoval 1. září 2022, je také možnost exkurze do bioplynové stanice Energy financial group v Rapotíně, která zpracovává biologicky rozložitelný odpad na biometan, elektrickou a tepelnou energii. Za účast ve vzdělávacím programu jsou školy navíc oceněny diplomem za podporu vzdělávání v oblasti udržitelnosti.
Daniela Machová, projektová manažerka EFG Educa
Zdroj: www.rizeniskoly.cz (SŠ 5/2024)